Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slezsko? Šak je to ta naša Morava, né?

4. 10. 2012 16:04:06
Nedávná návštěva Prahy mě opět utvrdila v tom, že pro mnohé obyvatele Čech je Česko (Česká republika, chcete-li) tvořena pouze dvěma historickými zeměmi. Že kromě Čech a Moravy existuje na severovýchodě jakési Slezsko, tamní obyvatelstvo sice většinou ví, s uznáním jeho svébytnosti má však v běžném hovoru zpravidla problém. Vzhledem k tomu, že jde o lidi z Čech, není třeba se nad tím nějak zvlášť pozastavovat. Češi žijí od okolí Opavy a Karviné opravdu daleko a řada z nich se v místopisu Moravskolezského kraje v lepším případě neorientuje, v horším případě je jim úplně lhostejný. Označení "Morava" nebo "severní Morava" je v Čechách obecně používáno pro celou severovýchodní oblast republiky. Daleko více však zamrzí, pokud tyto termíny začne zaměňovat někdo z místních (už jsem se setkal i se stanoviskem, že Karviná leží zároveň ve Slezsku i na Moravě). A vyloženě komicky působí, pokud na území Slezska začnou vztyčovat své pomyslné moravské vlaječky moravští patrioté. Proč?
 Ať žije ČeskoSlezsko

Přestože nejsem historik, jistě nebude fakticky nesprávné zde uvést, že Slezsko mělo v průběhu předchozích staletí vůči Moravě víceméně nezávislé postavení. Po záboru většiny Slezska Pruskem sice došlo ke sjednocení moravské a slezské správy, nicméně tyto pokusy se neujaly a země Slezská fungovala jako samostatný subjekt i po vzniku Československé republiky, dokud nebyla v roce 1928 spojena s Moravou v zemi Moravskoslezskou.

Moravští vlastenci (a jejich radikální kolegové, o nichž bude níže řeč především) dodnes nemůžou odpustit komunistické moci zrušení zemského zřízení a zavedení krajů v roce 1949. "Likvidace" Moravy komunisty je mnoha Moravany vnímána jako křivda srovnatelná s Mnichovskou dohodou. V roce 1960 pak byla Morava rozdělena především do dvou krajů - Jihomoravského a Severomoravského, který sdíleli Moravané s obyvateli Slezska.

Přestože likvidace zemského zřízení se jako křivda skutečně dá chápat, neustálé hysterické připomínky radikálních Moravanů k současnému modelu krajů, jejichž hranice byly navrženy tak, aby i přes spojení okresů působily co nejméně komplikací, mají spíš podobu nostalgického lpění na zřízení, které již postrádá praktický smysl. (Hovořím zde o praxi, nikoliv o kultuře.) Radikální Moravané pak tráví hodiny volného času tím, že kreslí na slepých mapách čáry od Dačic po Králíky podle historických hranic Čech a Moravy a vybarvují místa, která jim byla "ukradena" krajským zřízením.

Na tom by samo o sobě nebylo nic na závadu, kdyby tito lidé přistupovali korektně ke zbytku Slezska. Jak je ale vidět například zde, někteří z těch, kteří berou své moravanství opravdu vážně, berou tak nějak za samozřejmé zahrnovat území Slezska do Moravy: "slezko je severní morava,hotovo...převážná část slezka se nachází v polsku" Ze strany těchto lidí tedy jde o naprostou ignoraci jak historie, tak elementární logiky. Nejvtipnější na celé této věci je to, že jedinci, kteří se neustále ohrazují vůči ať už domnělým nebo skutečným křivdám z Prahy nebo Čech, sami ve své aroganci odmítají uznat existenci a svébytnost celé historické země. Možná proto, že je rozlohou nevýznamná. Možná proto, že konstituovat nějaký slezský národ je ještě obtížnější než národ moravský. Možná proto, že se domnívají, že ve svém boji proti Praze nestojí sami a že v jednotě je síla.

"Česko-slezská" mapa, kterou vidíte jako hlavní fotografii ke článku, pochází z parodické skupiny "Ať žije ČeskoSlezsko" na Facebooku, která si jednak přehnanými siláckými řečmi střílí z radikálních Moravanů, jednak ale taky upozorňuje na pokrytectví těchto skupin, které ve své vlastní zaslepenosti sklouzávají k manýrům těch, které (často neprávem) kritizují. Dovolím si ještě pro ilustraci doplnit přesnou mapu historických území Česka (včetně moravských enkláv ve Slezsku):

Česko

Pokud jde o samotné označování Slezska za Moravu nebo severní Moravu, jedná se o poměrně smutný jev, který má původ jak v neznalosti, tak v nesprávném chápání rozdělení Česka na historické země. A jako třetí důvod bychom mohli vidět i snahu zjednodušovat tuto problematiku. V případě neslezanů se něco takového ještě dá pochopit a v určité míře i tolerovat, u samotných obyvatel Slezska je to ale opravdu na pováženou. Prosím, nezjednošujme ostatním jejich vidění. Slezsko není severní Morava.

Autor: Michal Ledwoń | čtvrtek 4.10.2012 16:04 | karma článku: 24.18 | přečteno: 4901x


Další články blogera

Michal Ledwoń

Jak mi Miloš Zeman pomohl najít smysl života

27. ledna 2018 byl v druhém kole přímé volby zvolen prezidentem republiky znovu Miloš Zeman. Jeho vítězství bych chtěl využít k zamyšlení a malé osobní zpovědi.

28.1.2018 v 14:54 | Karma článku: 27.50 | Přečteno: 1414 | Diskuse

Michal Ledwoń

Kdyby nebylo Února 48, možná by…

Možná bychom nedělali scény z toho, že žena v autobuse, která nikomu neubližuje, má na hlavě šátek, a naši místostarostové by nevolali policejní hlídky, aby legitimovaly cizince černé pleti.

21.8.2017 v 16:03 | Karma článku: 15.57 | Přečteno: 746 | Diskuse

Michal Ledwoń

Foglar Movies: české komiksové universum

„Pro začátek bych ale bral klasiku, to znamená Mádla jako Rikitana, Geislerovou jako Podkovu, Cina by moh bejt Velkej Vont a Trojan starej Mažňák. Duška bych nechal zahrát starou Jeremiášku, to je taky taková alternativní bytost.“

21.1.2017 v 11:26 | Karma článku: 11.48 | Přečteno: 396 | Diskuse

Michal Ledwoń

Synonyma stavu opilosti

Čeština je nesmírně pružným jazykem, pokud jde o nalézání a vytváření synonym. Obzvlášť, pokud jde o synonyma vyjadřující oblíbené činnosti. U Čechů je jednou z takových činností tradičně i popíjení alkoholu.

1.2.2016 v 9:00 | Karma článku: 21.00 | Přečteno: 4394 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Kdo je skutečná elita a kdo jsou skuteční intelektuálové?

V podstatě velmi dobře víme, kdo jsou pseudointelektuálové z pražské či křesťanské kavárny, kteří se vydavají za samozvanou elitu národa. Ale jak poznáme skutečné intelektuály, koho máme uctívat jako skutečnou elitu?

19.2.2018 v 17:20 | Karma článku: 9.72 | Přečteno: 217 | Diskuse

Aleš Hodina

Žblebt roku 2017: Lichovník, Šimáčková, Uhlíř

„Úprava styku rodiče s dítětem znamená povinnost rodiče nařízený styk realizovat,“ tvrdí trojice ústavních soudců.

19.2.2018 v 17:05 | Karma článku: 8.51 | Přečteno: 167 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Může bratr „Otevřeným dopisem do ČT“ pošpinit zlatou medaili své sestry?

Pevně doufám, že nemůže. Ale zůstanou přinejmenším rozpaky a takový hodně divný, možná i smutný pocit.

19.2.2018 v 15:02 | Karma článku: 36.90 | Přečteno: 3747 | Diskuse

Josef Hejna

Galina Borisovna

Měl jsem a pořád mám docela bohatý život. Určitě není bohatý na luxusní auta, nábytek, šperky, zato lidé...

19.2.2018 v 12:00 | Karma článku: 11.54 | Přečteno: 295 | Diskuse

Alexandra Potůčková

Myšlení bolí. Radši věříme autoritám.

„Pane kapitáne, umí hroch létat?“ ptá se vojín kapitána. „Hroch a létat? Co je to za blbý dotaz, vojíne? Jasně, že neumí!“ Vojín se ošívá: „ale pan generál říkal, že umí“. „Opravdu? Pan generál? No, tak trochu vlastně létat umí!"

19.2.2018 v 10:20 | Karma článku: 12.97 | Přečteno: 602 | Diskuse
Počet článků 63 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2794

Středoškolský učitel angličtiny a společenských věd. Taky amatérský muzikant a filmový nadšenec, překladatel trailerů, vlastenec a rumunofil.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.